Wybierając biżuterię, należy zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również jakość. Najważniejszym parametrem określającym twardość, a zatem również odporność na uszkodzenia pierścionka czy kolczyków, jest próba złota. Co kryje się pod tym pojęciem? Jaki skład metalu szlachetnego zapewnia wyrobom jubilerskim trwałość? Sprawdź!

Czym jest próba złota?

Próba złota jest używanym w jubilerstwie parametrem określającym ilość czystego złota  w stopie. Mówiąc dokładniej, próba wskazuje, ile jednostek masy czystego kruszcu przypada na 1000 jednostek masy danego stopu. Jeśli stop zawiera 50% złota, mamy do czynienia z próbą 500, a jeśli 75% – próbą 750. W salonach jubilerskich znajdziemy głównie produkty trzech prób: 333, 585 oraz 750. Wyroby zawierające ponad 90% złota są rzadko spotykane. Wykorzystywane są one najczęściej w celach kolekcjonerskich. Im wyższa jest próba, tym bardziej żółty odcień ma złoto. W celu ulepszenia właściwości fizycznych i chemicznych złota najczęściej dodaje się do stopu  cynk, miedź, pallad, nikiel, rzadziej platynę i srebro. 

Jakie produkty są najlepsze?

Wydawać by się mogło, że im wyższa próba, tym bardziej cenny i pożądany jest wyrób. Nic bardziej mylnego! Złoto jest metalem miękkim i szybko ulega zniszczeniu. Z drugiej strony, pierścionki o niskiej próbie są twarde, ale szybko śniedzieją. Optymalnym wyborem okazuje się zazwyczaj kupno biżuterii zawierającej 58,5% czystego kruszcu.  Złoto 585 jest kompromisem między szlachetnością a trwałością. Tego typu biżuteria jest twarda, odporna na zarysowania i ścieranie. Na stronie savicki.pl znajdziesz  więcej praktycznych porad dotyczących biżuterii. 

Comments are closed.

Pin It zobacz equarterdevelopment.org -satori.org