Wreszcie zdałeś egzamin na prawo jazdy i kupiłeś wymarzony samochód? Zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę, musisz dopilnować wielu formalności. Jedną z najważniejszych kwestii jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego. Jaką polisę musisz, a jaką możesz wykupić? W jakich sytuacjach chroni Cię ubezpieczenie OC? Sprawdź!

Podstawowa ochrona: ubezpieczenie OC

Jedyną obowiązkową polisą dla polskich kierowców jest ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom każdy uczestnik ruchu drogowego jest zabezpieczony i może otrzymać środki na naprawę wozu albo leczenie, jeśli stanie się ofiarą wypadku. Co ważne, o zadośćuczynienie można się starać również wtedy, jeśli szkoda powstanie  przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, jego załadunku i rozładunku, podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

Zakres polisy OC określa ustawa. Mimo tego ceny usług poszczególnych towarzystw różnią się od siebie. Każda firma ubezpieczeniowa wylicza składkę, biorąc pod uwagę wiele zmiennych, przede wszystkim wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy, markę i model ubezpieczanego pojazdu, rok jego produkcji, przebieg, moc, pojemność. Niestety, najwięcej za OC zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Popularnym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia jest ustanowienie współwłasności z innym, zaufanym kierowcą (na przykład rodzicem, bratem lub siostrą) mającym na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę.

Pamiętaj o terminach!

OC zapewnia ochronę przez 12 miesięcy. Przed wygaśnięciem umowy należy przedłużyć współpracę z danym towarzystwem albo skorzystać z usług innej firmy. Przerwanie ciągłości ochrony może mieć poważne konsekwencje: dotkliwą karę finansową.

Dodatkowe zabezpieczenie

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również nieobowiązkowe polisy, takie jak AC (autocasco), NNW oraz assistance. Każda z nich zapewnią inny rodzaj ochrony.

 

 

Comments are closed.

Pin It gonbleuusa.com https://wspieramrozwoj.pl/zakup-samochodu-a-ubezpieczenia-jak-wybrac-najlepsza-opcje/ z.pl