Przyczyn rozpadu małżeństwa może być wiele – od niewierności małżeńskiej, poprzez niemożliwość pogodzenia kwestii światopoglądowych. Nierzadko pozwy wynikają z wieloletniej przemocy, zarówno fizycznej czy psychicznej. W Polsce odnotowuje się również coraz więcej spraw rozwodowych dotyczących par, których staż małżeński nie przekroczył 5 lat. Skąd tak duża ilość rozwodów?

Rozwody dawniej i dzisiaj?

Obecnie kwestia rozwodu została znormalizowana – ilość spraw rozwodowych nie jest dla nas zaskoczeniem, mimo że dawniej rozstanie pary małżeńskiej naznaczone było piętnem. Jeszcze 20-30 lat temu rozwody były rzadkością, a małżeństwa, również tkwiące od lat w patologicznych związkach, nie decydowały się na oficjalny rozwód z powodów społecznych. Dzisiaj rozwody nie powodują ostracyzmu – co więcej, wielu psychologów i socjologów jest zdania, że w wielu przypadkach rozwód to najlepsze, co małżonkowie mogą zrobić, szczególnie kiedy para doczekała się dzieci. Procesy rozwodowe mogą trwać miesiącami – wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Sprawą nadrzędną dla sądu jest zawsze dobro małoletnich dzieci pary. O tym, jak wyglądają rozwody od strony technicznej dowiemy się na stronie adwokat-katowice.info.pl.

Przeprowadzenie rozwodu – o czym pamiętać?

Przygotowując się do rozprawy rozwodowej przede wszystkim zastanówmy się, czy możliwe jest porozumienie z małżonkiem i ustalenie wszelkich niezbędnych formalności, takich jak podział majątku, opieka nad dziećmi. W procesie tym mogą pomóc nam profesjonalni negocjatorzy wskazani przez sąd. Warto dodać, że współpraca małżonków jest wysoko ceniona w oczach sądu, co może przyczynić się do znacznie szybszego orzeczenia rozwodowego. W przypadku braku porozumienia między małżonkami sąd może nakazać pomoc negocjatora. Brak ugody między małżonkami znacząco wydłuża proces rozwodowy. 

Comments are closed.

Pin It