Kiedy słyszymy o spadku, wyobrażamy sobie wpływające na konto pieniądze, nowy samochód albo mieszkanie. Niestety, rzeczywistość często bywa rozczarowująca i zaskakująca. Nierzadko zdarza się, że zmarły przodek pozostawia nam nie dobra materialne, ale długi. Czy spadkobierca zadłużenia musi je spłacić? Co zrobić w tak niełatwej sytuacji? Sprawdź!

Co mówi prawo?

Polskie prawo spadkowe regulują przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym. Według przepisów, spadkobiercą może być każda osoba, która żyje w momencie „otwarcia spadku”, czyli w chwili śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że prawo dziedziczenia obejmuje również dzieci, nawet te najmłodsze. W polskich realiach rzadko zdarza się, że zmarła osoba pozostawia po sobie testament mówiący o tym, jak rozdysponować jego majątkiem. Znacznie częściej przechodzi on na bliskich zgodnie z linią pokrewieństwa: małżonek i dzieci, następnie wnuki, później rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa spadkodawcy, dziadkowie, zstępni dziadków i tak dalej. 

Utrudnieniem jest fakt, że o tym, co pozostawił nam nieboszczyk, decydujemy się dopiero w chwili, kiedy przyjmiemy spadek. Może okazać się, że przyjmujemy długimi nieboszczyka. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto  w pierwszej kolejności poznać sytuację finansową zmarłego. Czasami rozwiać wątpliwości może rozmowa z innymi członkami rodziny. Jeśli to nie wystarczy, warto   złożyć w w sądzie lub u komornika wniosek o sporządzenie spisu inwentarza lub zgłoszenie się do BIK-u i powołanie się na postępowanie spadkowe. Każdy spadkobierca może zrzec się spadku, niezależnie od tego, co on obejmuje.

Pomoc prawnicza

Samodzielne rozwiązanie problemu związanego ze zrzeczeniem się spadku może być problematyczne. Jeśli nie wiesz, jakie kroki należy podjąć, aby pomyślenie rozpocząć i zakończyć całą procedurę, warto skonsultować się z prawnikiem. Doświadczony specjalista szczegółowo objaśni wszystkie niejasności, pomoże skompletować wszystkie dokumenty, będzie pośredniczył w kontaktach z urzędami. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji. 

Comments are closed.

Pin It https://6krokow.pl/-jak-wybrac-najlepsze-ubezpieczenie-samochodu-przewodnik-krok-po-kroku/ https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ https://grodzisknews.pl/znizki-i-bonusy-w-ubezpieczeniach-samochodowych-jak-je-zdobyc-i-nie-stracic/