Konstrukcje żelbetowe to niezwykle wytrzymałe materiały, stosowane w budynkach, które mają znieść trudne warunki atmosferyczne czy eksploatacyjne. Powstają z nich mosty, wiadukty, hale, magazyny, stadiony, ale i dworce, hotele czy domy. W jaki sposób zadbać o to, aby konstrukcja żelbetowa służyła jak najdłużej?

1. Z czego składa się konstrukcja żelbetowa?

Do stworzenia konstrukcji żelbetowej używa się części stalowych (np. drutów, siatki, lin) zalanych mieszanką betonu o odpowiedniej gęstości. Żelazo przenosi naprężenia rozciągające, a beton – ściskające. Wyróżniamy konstrukcje monolityczne, powstające na placu budowy, oraz prefabrykaty, tworzone w halach produkcyjnych, przyspieszające czas budowy. Z kolei ze względu na sposób współpracy wkładek żelaznych z betonem możemy wyszczególnić żelbet, siatkobeton oraz beton sprężony (dzielony na strunobeton i kablobeton).

2. Właściwości konstrukcji żelbetonowych

Konstrukcje żelbetowe cechują się ogniotrwałością, jak również odpornością na korozję. Dzięki swojej masywności dobrze tłumią drgania, są także odporne na znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne. Ich trwałość ocenia się na 60-150 lat – jako ciekawostkę można dodać, że najstarsze żelbetowe budowle w Polsce mają już 126 lat. To pochodzący z 1894 roku most na Kanale Elbląskim oraz (dziś już poza granicami kraju) kładka dla pieszych przed gmachem głównym Politechniki Lwowskiej.

3. Jak zabezpieczać konstrukcje żelbetowe?

Aby jednak materiał zachował trwałość jak najdłużej, warto zapewnić mu dobrą ochronę. Stalowe zbrojenia mostów są chronione przez specjalną otulinę, a mosty czy wiadukty otrzymują odpowiednie zabezpieczenie powłokowe. Do naprawy konstrukcji żelbetowych służą również taśmy z włókien węglowych, uszczelniające iniekcje ciśnieniowe, torketowanie (wciskanie betonu w miejsce ubytków) oraz hydromonitoring. Wszystko po to, aby mogły służyć jak najlepiej. Wrogiem konstrukcji żelbetonowych jest proces karbonatyzacji – oddziaływania dwutlenku węgla i innych gazów. Betonowa powierzchnia staje się wówczas porowata, co przyspiesza proces niszczenia. Aby do tego nie dopuścić bądź spowolnić korozję stosuje się impregnację środkami hydrofobizującymi oraz odpowiednie powłoki ochronne. Po dokładnym oczyszczeniu (np. z łuszczących się farb i spękań) na czystą powierzchnię należy nałożyć bloker – będzie on chronić przed działaniem wody i pary wodnej, mrozu, a także przed zarastaniem mchem i glonami. Następnie za pomocą pędzla lub natrysku nakładana jest warstwa ochronna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.

Pin It live url Stolik pomocniczy na laptopa Industrialna konsola z półką do przedpokoju