Pergole znane są już od wieków. Często spotkać je było można w parkach czy w przyzamkowych ogrodach, gdzie podtrzymując roślinność okrywały cieniem alejki, zapewniając spacerującym odrobinę wytchnienia przed słońcem

Czym tak naprawdę jest pergola ogrodowa?

Pergola ogrodowa to specyficzna konstrukcja, w której wyodrębnić można podwójny szereg słupków, połączonych ażurową konstrukcją lub kratą, ułatwiającą dbanie o ogrodowe rośliny pnące. Ta wyjątkowa budowa sprawia, że świetnie podtrzymuje roślinność, która z kolei zapewnia odrobinę cienia.

W zależności od indywidualnych preferencji i upodobań pergola w ogrodzie może zostać umiejscowiona jako osobny, wolnostojący obiekt lub zostać przytwierdzona do ściany budynku, zapewniając odrobinę cienia osobom wypoczywającym na tarasie. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się warianty z rozsuwanym dachem i ścianami bocznymi, jak dostępne np. tutaj https://gardenspace.sk/zastresenie-terasy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ochroni nie tylko przed słońcem, ale i deszczem lub wiatrem.

Pergola ogrodowa dekoracyjna

Współczesne pergole mają za zadanie nie tylko pełnić funkcje istotne dla ogrodnictwa, ale stanowią cenny element dekoracyjny ogrodu czy tarasu.  Pergolę można wykonać samemu, jednak jest to rozwiązanie dość czasochłonne i wymagające minimalnej wiedzy dotyczącej majsterkowania. Do tego konieczne będzie posiadanie pewnych narzędzi, które umożliwią docięcie konstrukcji czy jej odpowiednie skręcenie.

Comments are closed.

Pin It