Siłowniki pneumatyczne występują w każdym układzie pneumatycznym, ponieważ są to podstawowe elementy napędowe. Tak duża powszechność przyczyniła się do rozwoju firm produkujących czujniki do siłowników.

Czym są czujniki do siłowników?

Należy pamiętać, żeby wybierać produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku, ponieważ wtedy można liczyć na gwarancję i wysoką jakość produktu. Siłowniki pneumatyczne są odpowiedzialne za generowanie momentu obrotowego lub siły. Siłownik musi przede wszystkim posiadać magnes. Zazwyczaj wykorzystywane są magnesy trwałe lub magnesy elastyczne. Po znalezienie się w polu magnetycznym zaczynają działać zbliżeniowe czujniki położenia do siłowników pneumatycznych. Magnesy z reguły umieszczane są w tłokach i takie rozwiązanie jest realizowane przez większość producentów działających na rynku.

Konstrukcja czujnika

Ze względu na konstrukcję można podzielić czujniki na elektroniczne, określane również jako półprzewodnikowe oraz czujniki kontaktronowe. W czujnikach kontaktronowych głównym elementem jest kontaktron i to na nim jest oparta cała zasada działania. Jest to element stykowy, który zamyka obwód elektryczny w chwili znalezienia się w polu magnetycznym. Właśnie wtedy podawane jest napięcie oraz prąd do przekaźników oraz wejść sterowników. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdym czujniku kontaktronowym został zainstalowany ten element. Rodzaj producenta oraz kształt czujnika nie ma na to absolutnie żadnego wpływu. Należy mieć na uwadze, że kontaktronowe czujniki występują zazwyczaj w wersji NO, co oznacza, że są normalnie otwarte. W układach ze sterownikami PLC wykorzystuje się zazwyczaj czujniki półprzewodnikowe. Przede wszystkim nie posiadają one elementu stykowego.

Półprzewodnikowe czujniki

Półprzewodnikowe czujniki do siłowników posiadają element półprzewodnikowy, a cały system opiera się na działaniu tak zwanego efektu Halla. Polega to na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, który znajduje się w magnetycznym polu prostopadłym. Taki czujnik posiada zdecydowanie większą żywotność ze względu na brak elementu zwiernego. Oznacza to, że zmiany pola magnetycznego nie robią na nim żadnej różnicy i jest on na to całkowicie niewrażliwy. Trzeba jednak pamiętać, żeby czujnik był wykonany z wysokiej jakości materiałów, ponieważ wtedy będzie mógł posłużyć przez wiele lat i nie stwarzać żadnych problemów. Warto dodać, że czujniki półprzewodnikowe dostępne są w wersji NC oraz NO. Oprócz tego posiadają specjalną diodę LED, która sygnalizuje ich działania. Dobór odpowiedniego czujnika elektronicznego jest niezwykle ważny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Comments are closed.

Pin It yviewphoto.com zobacz lpo.pl